Kupolin Santtu on Hyvä haltija

Tässä työssä yhdistyy minulle kaksi erityisen rakasta asiaa: Hervanta ja nuorisotyö.”
Tämän vuoden Hyvä haltija löytyy Hervannasta. Kaupunki palkitsi Kupolin nuoriso-ohjaaja Aleksandr ”Santtu” Lihatsovin työstä nuorten hyvinvoinnin ja viihtymisen eteen.
– Mieltä lämmitti erityisesti se, että esitys palkinnon saajaksi tuli kuntalaisten puolelta. Työni on näkynyt kentällä, nuorille, heidän perheilleen ja yhteistyökumppaneille, kun kiitos tulee sieltä, Santtu summaa.
Sirpa Koivu
10.12.2025
Hyvä pohja kasvattajan työhön on Santun mukaan ollut koti. Hän kiittää vanhempiaan ja isoäitejään siitä.
Myös vapaa-ajalla, seuratoiminnassa on ollut aikuisia ja valmentajia, jotka ovat antaneet elämään mallia. Santtu on myös entinen Kupolin nuori, ja hän kehuu sen aikaisia ohjaajia hyvästä .
– Oman elämäni joka alueella on ollut hyviä, turvallisia aikuisia, joilta kaikilta olen jonkun palan oppinut ja luonut sitten itse oman identiteettini niistä.
”Hyvä tyyppi”
Parhaat kiitokset Santulle onnistumisesta ohjaajan työssä ovat tulleet kuitenkin entisiltä ja nykyisiltä Kupolin nuorilta.
– On hienoa, kun viiden, kymmenen vuoden päästä näkee täällä kasvaneita nuoria, jotka haluavat tulla moikkaamaan ja kertoa kuulumiset, näyttämään jälkikasvuaan. Toi on mun nuoriso-ohjaaja Santtu, huipputyyppi. Halaavat ja sanovat, vitsi, kiitos, kun sä olet ollut tukena, Santtu kuvailee.
– Ikinä sellaisia kohtaamisia ei ole liikaa. Ne ovat minulle ja heille tärkeitä.
– Tämä työ on juuri se, missä saan itselleni mielihyvää ja pystyn vaikuttamaan siihen, mitä haluan tehdä. Tärkein porkkana on, että saan olla nuorten kanssa, touhuta heidän kanssaan ja kuulla heitä. Suunnitella ja tehdä yhdessä heidän toivomiaan juttuja.
Tekeviä nuoria
Aika on muuttanut nuoria ja nuoruutta. Santun mielestä nykyisessä on sekä samanlaisuutta että uudenlaista, kuten puhelinarki ja some. Ja tietyt lieveilmiöt kulkevat myös mukana, muuttavat vain muotoaan.
– Meillä on paljon hyviä, tekeviä nuoria, heitä tarvitsee vaan motivoida, Santtu toteaa.
– Esimerkiksi apuohjaajia on whatsup-ryhmässä nykyään jopa 70. Aina joku ilmoittautuu, kun tarvitaan vapaaehtoisia. Ja joka viikko he olisivat järjestämässä jotain tapahtumaa.
Santtua kuitenkin huolettaa se, että aikuiset joustavat liikaa, eivätkä huolehdi rajoista, vaan menevät lasten ehdoilla. Se näkyy hänenkin työssään ja kasvatuksen kentällä.
– Tunnetaitojen opetteluun tarvitsisi panostaa joka ikäryhmässä, niin eskareissa, kotona ja koulussa. Sitä ei voi tehdä liikaa. Moni purkaa tunteitaan väkivallalla. Kotona tarvitaan aikuisten läsnäoloa ja rajoja. Isoissa ryhmissä on vaikea vastata haasteeseen, käydä tarpeellisia kasvatuksellisia keskusteluja tai tunnetaitojuttuja. Ei vaan kerkeä, kun kaikille pitää antaa aikaa, Santtu pohtii.
Uusi nuorisokeskus
Vapaa-aikakeskuksella alkaa helmikuussa uudenlainen nuorisotyön malli, jota Santtu kutsuu koko kylä kasvattaa -malliksi.
Santtu on päässyt osallistumaan sekä remontin että nuorisotilojen suunnitteluun. Ne ovat modernimmat, hienot ja käytännöllisemmät ja tarjoavat laajat mahdollisuudet. Uusi malli innostaakin häntä.
– Jarkossa ei ole erillisiä liikunnan- ja nuorisotyön yksiköitä, vaan kaikki tehdään yhdessä. Autetaan ja tuurataan tosiamme. Päästään eroon rajoista.
– Avoimella maksuttomalla liikunnanohjauksella on tarkoitus tavoittaa nuoret, jotka tippuvat seuratoiminasta. On paljon niitä, joilla ei ole varaa harrastaa. Nyt uudessa mallissa on tarkoitus saada mahdollisimman laajasti nuoret pysymään mukana, jotta saadaan nuorten liikunnallisuus säilymään, Santtu selittää.
Kutsumustyö
Palkintohaastattelussaan Santtu nostaa esille työnsä tärkeät asiat.
– Tässä työssä yhdistyy minulle kaksi erityisen rakasta asiaa: Hervanta ja nuorisotyö. Täällä on hyvä asua ja tehdä töitä. Tätä aion jatkaa aina, hän kommentoi.
Työ nuorison parissa löytyi yllättäen.
– Olin lähihoitajakoulun loppusuoralla työharjoittelussa Tesoman nuoriskeskuksessa. Aioin mennä valmistuttuani päiväkotiin töihin, mutta Tesomalla tajusin, että pärjään paljon paremmin isompien kanssa. Kerroin sitten esihenkilölle kiinnostuksestani. Ei mennyt kauaa, kun minut haastateltiin ja ja pian sen jälkeen tarjottiin paikkaa nuorisokeskuksessa, Santtu kuvailee.
– Siitä tämä nuorisotyön polkuni alkoi.


